Lundholt, Anne Birgitte, fhv. minister - Det Konservative Folkeparti. - Folketingsmedlem for Ringkøbing Amtskreds fra 12. dec. 1990 til 8. oktober 1997. Industriminister 2. dec. 1989-17. dec. 1990. Industriminister og energiminister 18. dec. 1990-24. jan. 1993.

Født 11. juni 1952 i Fredericia, datter af ingeniør Niels Ebbe Lundholt og sekretær Aase L.

Matematisk student fra Fredericia Gymnasium 1971. Århus Universitet 1971-77, cand.scient.pol. Handelshøjskolen i København 1980-83, HD i udenrigshandel.

Sekretær i Dansk Arbejdsgiverforening 1977-80. Kontorchef og senere vicedirektør i Textilindustrien 1980-88. Administrerende direktør i Møbelfabrikantforeningen, senere Dansk Møbelindustri 1988-89. Censor ved Handelshøjskolen i København i international økonomi og virksomhedsledelse 1988-89 og fra 1993.

Flere tillidshverv i tekstil- og møbelbranchen. Næstformand i Junior Chamber Danmark 1983-84. Formand for Konservativ Ungdom i Fredericia 1969-70, medlem af Det Konservative Folkepartis kredsbestyrelse i Århus 1971-77.

Partiets kandidat i Givekredsen 1975-77, i Vordingborgkredsen 1977-78, i Sundbykredsen 1979-80, i Herningkredsen 1990-95 og i Hellerupkredsen fra 1995.

Redigeret oktober 1997