Hent Lissa Mathiasens biografi som PDF
Hent Lissa Mathiasens engelske biografi som PDF

Mathiasen, Lissa
Forhenværende medlem af Folketinget
Socialdemokratiet
Vejle Amtskreds fra 12. dec. 1990
Adresse
Guldager 6, 6091 Bjert
Hjemmeside www.lissa-mathiasen.dk

Lissa Merethe Mathiasen, født 8. aug. 1948 i Gadstrup, datter af Johannes Olsen og Tove Olsen.

Parlamentarisk karriere
Formand for Boligudvalget 2004-2007. Boligordfører 2001-2007. Formand for Retsudvalget 1998-2001. Formand for Erhvervsudvalget 1994-1998, næstformand fra 1998.

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Vejle Amtskreds 12. dec. 1990 - 13. nov. 2007, i Århus Amtskreds 23. okt. 1979 - 12. dec. 1990 og i Vejle Amtskreds 4. apr. 1978 - 22. okt. 1979.

Midlertidigt folketingsmedlem for Socialdemo-kratiet i Vejle Amtskreds 14. mar. - 20. mar. 1978 og 6. okt. - 7. nov. 1977.

Socialdemokratiets kandidat i Koldingkredsen 1990-2007, i Århus Sydkredsen 1979-1990 og i Givekredsen 1973-1979.

Uddannelse og erhverv
Engelsholm Højskole 1971-1973. Handelsuddannet 1963-1967. Folkeskolen.

Faglærer i kreative fag 1973-1978. Højskolesekretær. Kontorsekretær.

Tillidshverv
Medlem af Danmarks Socialdemokratiske Ungdoms hovedbestyrelse 1969-1974. Formand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Vejle Amt 1970-1974. Kasserer i Randbøl Socialdemokratiske Forening 1975-1977. Medlem af Landsskatteretten fra 1989.


Redaktionen af biografien er afsluttet pr. 13. nov. 2007. Der vil ikke ske yderligere opdatering.

Hent foto i stort format