Rasmussen, Poul Nyrup, fhv. statsminister, cand.polit., Allégade 6 A, 2000 Frederiksberg

Socialdemokratiet - Folketingsmedlem for Ringkøbing Amtskreds fra 10. maj 1988 - 15 Juli 2004. Statsminister 25. jan. 1993-27. nov. 2001.Valgt til Europaparlamentet d 13. juni 2004.

Født 15. juni 1943 i Esbjerg, søn af arbejdsmand Oluf Nyrup Rasmussen og rengøringsassistent Vera Nyrup Rasmussen.

Student fra Esbjerg Statsskole 1962. Cand.polit., Københavns Universitet, 1971.

Ansat som økonom i LO 1971-86, cheføkonom 1980-86. Direktør i Lønmodtagernes Dyrtids-fond 1986-88.

Næstformand for Socialdemokratiet 1987-92, formand fra 1992- 2002. Formand for Folketingets Erhvervsudvalg 1988-92.

E-mailadresse: sponyra@ft.dk
Netsted: www.nyrup.dk

Hent foto i stort format.