Fergo, Tove,

Venstre - Folketingsmedlem for Københavns Amtskreds 21. sept. 1994-8. feb. 2005. Kirkeminister 27. nov. 2001-18. feb. 2005.

Født 24. sept. 1946 i København, datter af fuldmægtig Svend Ole Andersen og Elly Andersen.

Jagtvejens Skole på Nørrebro. Student fra Københavns Studenterkursus 1965. Cand.theol. fra Københavns Universitet 1972

Sognepræst ved Simon Peters Kirke på Amager fra 1973.

Partiets kandidat i Rådhuskredsen 1988-90 og i Gentofte- og Hellerupkredsene fra 1990.

Hent foto i stort format.