Hent Villy Søvndals biografi som PDF
Hent Villy Søvndals engelske biografi som PDF

Søvndal, Villy
Partiformand
Socialistisk Folkeparti
Medlem af Folketinget fra 1. aug. 1994
Adresse
Bæklandsvej 9, 6091 Sønder Bjert
E-mail villy.sovndal@ft.dk

Villy Søvndal, født 4. apr. 1952 i Linde, Struer Kommune, søn af husmand Peter Søvndal og medhjælpende ægtefælle Agnes Søvndal.

Parlamentarisk karriere
Partiformand for Socialistisk Folkeparti fra apr. 2005.

Folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Sydjyllands Storkreds fra 13. nov. 2007 og i Vejle Amtskreds 1. aug. 1994 - 13. nov. 2007.

Midlertidigt folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Vejle Amtskreds 10. okt. 1991 - 13. jan. 1992 og 13. mar. - 28. mar. 1986.

Socialistisk Folkepartis kandidat i Kolding Sydkredsen fra 2007 og i Koldingkredsen 1984-2006.

Uddannelse og erhverv
Uddannet lærer, Kolding Seminarium 1976-1980. Vestbirk Musikhøjskole 1971-1973. Hf-student, Nørre Nissum Seminarium 1971. Realeksamen, Nørreland Skole, Holstebro 1969. Linde Skole 1959-1966.

Lærer, Kolding Skolevæsen 1980-1992.

Tillidshverv
Medlem af Kolding Byråd 1982-1994. Medlem af Sammenslutningen af Sociale Udvalg i Danmark (SASU) 1986-1994. Formand for Pædagogers og Klubfolks Pensionskasse (PBU) 1991-1994.

Hent foto i stort format